Yüzyıllardır Sürdürülen Peştemal Geleneği

Osmanlıdan gelen harika kültürlerimizden biri de hamam kültürüdür. Kusursuz yemekler, inanılmaz tatlılar derken, hamamda kurulan saltanat da günümüze peştamal ile yansımıştır.

Bugün hala birçok bölgede kadınların ve erkeklerin hamamlarda bu harika örtüyü kullandıkları görülmektedir. Özel dokuma kumaştan yapılan, kendine has dokusu ve deseni olan bu kumaş, hamamlarda örtünmek ya da üzeri batmasın diye korunmak amacı ile örtülmektedir. Birçoğumuz peştemal ne demek bilmez. Özellikle yeni nesil böyle bir örtünün olduğundan bile habersizdir. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu farklı kültür, gelenekselliğin özgün şekilde yansıması olarak karşımıza çıkar. Bugün hala birçok hamamda, SPA merkezinde ya da termal havuzlarda bu örtü kullanılmakta, zamana direnişini korumaktadır.

Peştamal Seçenekleri

Geleneksel bir kültür olan hamam sefalarının vazgeçilmezi olan peştamalın nereden geldiği kesin olarak bilinmese de, büyük imparatorluğa hakim olduğu bir bölgeden yadigar kalmıştır. Günümüzde hamam peştamal seti çok tercih edilen bir ürün grubudur. Hafif oluşu, özel dokuması, hızlı kuruması nedeni ile birçok alanda tercih edilmektedir. Doğa dostu olan havlu benzeri bu ürün, su emici özelliği nedeniyle de plajlarda da tercih edilir. Bugün dokumasına katılan farklılıklar, desen ve renk çeşitlilikleri nedeni ile her alanda bu güzellikleri görmeniz mümkündür. Genellikle benzer ebatta olan peştamal örtüler, oteller, plajlar, hamamlar ve su ile ilgili birçok yerde, örtmek, kurulanmak için kullanılıyor. Ülkemizde dokuması yapılan bu ürün özellikle Denizli Buldan ilçesinde üretilmektedir. Dünya genelinde tercih edilen pamuk peştemal modelleri, sağlıklı dokusu ile birçok insanın ilk tercihi haline gelmiştir.

 

Üretimleri farklılık gösteren bu harika ürünler, model, ölçü ve dokuma tiplerine göre isimlendirilirken, kullanım alanları da değişebilir. Başa ya da bedene sarılan özel modeller mevcuttur. Ayrıca içeriğinde bulunan ipler, pamuk oranı da peştamal kalitesini değiştirmektedir. Kaliteli ve dokumasında yoğun pamuk kullanılan ürünler, ellendiğinde bile kendini hissettirir. Aynı şekilde bol su emerken, hızlı bir şekilde de kurumaktadırlar. Kalitesine, dokuma şekline ve ölçülerine göre değişen peştemal fiyatları hakkında detayları sitede bulabilirsiniz. Farklı renkler, modeller ve eşsiz seçenekler için incelemeniz yeterli olacaktır. Banyo, hamam ya da plajlar için bu sene bir değişiklik yaparak, sizler de bu harika ürünlerden birini deneyebilirsiniz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir