Yeni Trend Minimalist Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en gözde dekorasyon çalışmalarından biri olan minimalist dekorasyon sakin seçimleri konu alıyor.

Yaşamın Kargaşasından Uzak Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanlarında kalabalığı ortadan kaldıran minimalist dekorasyon düşünseli, evinde az eşya kullanarak huzuru bulmak isteyenlere olanak sunuyor. Klasik çizgilerde kullanılan gösterişli eşyalar minimalist tarzda yer bulamıyor. Evinde yalnızca ihtiyaç olan eşyaların kullanımına yer veren bu düşünsel modern yaşamı destekliyor. Evdeki eşya kalabalığı fiziksel ve psikolojik yorgunluğa neden oluyor. Bu yorgunluğu ortadan kaldırmak ise minimalist koleksiyonda kendine yer buluyor. Bu ev dekorasyonu fikrinde sadeliğe ihtimam gösteriliyor. Yanı sıra eşyaların her birinin derli toplu durması da evinde düzenden ödün vermeyenlere hizmet ediyor.

Minimalist Salon Önerisi

Detaylar atlanmadan etkili dekoratif vurgular yapılarak en az eşya ile doğru mobilya tercihi yapmak mümkün! Bu koleksiyonda bilinenin aksine sıfır aksesuar kullanımı yer almıyor. Ancak küçük birçok aksesuar kullanmak yerine büyük yapılı aksesuar kullanımına dikkat çekiliyor. Önemli olan göze batmayan ve ortamda fazlalık hissi uyandırmayan aksesuar seçimine ihtimam göstermektir. Evin ferahlığını bozmadan zengin bir görünüm kazandırmak mümkün. Minimalist salon örneklerinde beyaz renk ağırlıklıdır. Yanı sıra toprak tonlar, gri, pastel ve siyahta yine bu koleksiyona uyum sağlayan renklerdendir. Som ağaç veya metal benzeri malzemeler ile üretilen mobilyalar minimalist çizgilerin oluşturulmasında önemli bir yere sahiptir. Retro detaylara yer vermek bu koleksiyonda yine mümkün olup dikkat edilmesi gereken nokta çok fazla ayrıntıya inilmemesi gerektiğidir.

Ev Tekstilinde Minimalizm Akımı

Mobilyalar, perdeler, aksesuar malzemeleri, aydınlatmalar gibi birçok gereç minimalist dekorasyon akımında sade çizgileri üzerinde barındırmalıdır. Ev tekstili tercihinde minimalizm akıma göre doğal malzemelerden üretilen gereçlerin tercih edilmesidir. Bambu ve hasır gibi malzemeler bu akımın önde gelen fikirlerindendir. Bu koleksiyona uygun bir avize bulunamamış ise led aydınlatmalardan yararlanılabilir. Bunun için ray-spot mekanizmalara yer verilebilir. Doğal ışıktan yararlanmak yine bu akımın olmazsa olmazlarındandır. Perdeler ile hemen hemen vedalaşma gerekliliği kendini hissettiriyor. Yine de perde olmazsa olmaz diyorsanız beyaz ve bej renkteki modern dokunuşlu modellere yer verilmelidir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir