Sofrada Çatal Kaşık Bıçak Nasıl Yerleştirilir?

Birçoğumuz misafir ağırlamayı çok seviyor. Misafir ağırlarken çatal kaşık bıçak takımının dizilimine ve düzenine ayrıca önem göstermek gerekiyor. Yemeklerimizin lezzeti kadar artık sunumlarımıza ve sofralarımız da misafirlerimiz tarafından önemseniyor. İlk etapta insanı çok  yoran bir detaymış gibi görünse de hem kendimize hem de misafirlerimize verdiğimiz değeri göstermek için sofralar çok güzel bir fırsattır. Süslü masaları ve düzene uyarak hazırlanmış sofraları gördükçe bizler de uygulamak için uğraşıyoruz. Her şeyin bir adabı olduğu gibi sofraların da bir adabı var. Gerek yemek yeme konusunda olsun gerek ise sofra hazırlamak konusunda olsun. Şimdi biraz sofrada çatal kaşık bıçak nasıl yerleştirilir ona bakalım.

Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sofra düzeninizi belirleyecek ilk şey, misafirlerinize ikram edeceğiniz yiyeceklerdir. Menünüzde ne var ise sofranızda kullanacağınız mutfak malzemeleri de ona göre belirlenir. Et mi pişirdiniz, balık mı pişirdiniz? İçecek olarak ne seçtiniz, meşrubat mı? Bu detaylar sofranızda kullanacağınız kaşığı ve çatalı belirleyecek en önemli etkenlerdir. Bir başka önemli etken ise misafirlerinizi günün hangi saatinde ağırlayacağınız konusudur. Kahvaltı mı, brunch mı, öğlen yemeği mi, günün hangi saatinde hangi yemek çeşidiyle misafirlerinizi ağırlayacağınızı belirlemelisiniz. Masaya koyacağınız çatal kaşık bıçak gibi malzemeleri de ona göre ayarlayabilirsiniz. Genel hatlarıyla, hepsini içine alabilecek tarzda çatal bıçak kaşıkların nasıl yerleşmesi gerektiğine bakalım şimdi:

Masa Servis Düzeninde Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel hatlarıyla bir masa düzeni fotoğrafta gördüğünüz gibi olmalı. Fakat bahsettiğimiz gibi misafirlerinizi ağırladığınız saat ve onlara ikram edeceğiniz yiyeceklere göre bu masa düzeni değişiklik gösterecektir. Balık bıçakları, et bıçakları, farklı içecekler için bardaklar bu düzene eklenebilir.

 

 

Masa servis düzeni genel hatlarıyla, hazırladığınız menüye göre, bu şekilde yerleştirilir. Buradaki mutfak gereçlerinin hepsini bir arada kullanabileceğiniz gibi sadece menünüze göre ihtiyacınız olanları da kullanabilirsiniz. Misafir ağırlamanın yanında dışarıda yemek yediğinizde de bu düzene dikkat edebilirsiniz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir