Şifonyer Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şifonyer Nedir?

Üst üste çekmeceleri bulunan ve bu çekmecelere çamaşır koyulan ev eşyasına şifonyer denir. Kısaca çekmeceli elbise dolabı olarak bilinir. Çoğunlukla komodin ile karıştırılır. Fakat şifonyer komodinin birkaç boy büyüğüdür. Şifonyerler eskiden sıklıkla ebeveyn odalarında kullanılıyordu. İçine ihtiyaçtan fazlasını koyabildiğini gören ebevenyler şifonyerleri çocuk odalarında, salon ve oturma odalarında kullanmaya başladılar. Şifonyer modelleri üçe ayrılır.

 1. Klasik Şifonyerler: Klasik ev dekorasyonu yapan iç mimar ve aileler tamamlayıcı unsur olarak klasik şifonyerleri tercih ediyor. Klasik şifonyerler, bol oymalı ve vintage modellerden oluşuyor.
 2. Modern Şifonyerler: Modern yapıda döşenmiş evler, şık tasarıma sahip modern şifonyerler ile tamamlanıyor. Bas-çek diye tabir edilen modeller, evinizi daha modern ve yeni gösteriyor.
 3. Avangarde Şifonyerler: Avangarde, modern görünüme kavuşturulmuş yenilikçi işler anlamına gelmektedir. Avangarde şifonyer tercih edecekseniz, marjinal değişiklileri kabul edebilir bir yapıda olduğunuzu bilmeli, kendinizi iyi tanımalısınız. Modaya uygun renk ve desenler tercih edilmelidir.

Şifonyer Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kaliteli mobilya kullanmak isteyenler mutlaka markalı mobilya tercih etmelidir. Marka hem ürünün kalitesini hem de doğacak sorunlarda karşınızda kurumsal olarak sorun çözücü kişilerin olacağını garanti ediyor. Bunun yanı sıra ürünler, belirli bir standartın üzerinde olmak zorundadır ve marka sosyal sorumluluklarını yerine getirir.
 • Yeni evli çiftler, kiralık bir evde oturacaklarsa hafif ve minimalist şifonyerler tercih etmelidir. Taşınma sırasında zorlamayacak ve evin kibar görüntüsünü bozmayacak şifonyerler tercih edilmelidir.
 • Ürünün sağlığa zararlı maddeden yapılıp yapılmadığı sorulmalıdır.
 • Ahşap şifonyer satın alınacaksa ceviz, gürgen, meşe ya da karaağaç tercih edilmelidir. Bu ağaçların diğer malzemelere göre daha dayanıklı olduğu bilinmelidir.
 • Kıymık, budak vb. sorunlar bulunmamalıdır. Çekmece içleri temiz olmalıdır.
 • Şifonyer çekmeceleri yerinden sökülebilmelidir, bu temizliği çok kolaylaştıracaktır. Fakat dikkat edilmesi gerek nokta, çocuklar çektiğinde düşecek çekmeceler değil, kilidi bulunan çekmecelerin tercih edilmesidir.  Çekmeceleri kolay açılıp kapanabilir özelliğe sahip olmalıdır.
 • Komodin, etajer ve şifonyerin kullanım alanları iyi bilinmelidir. Buna göre doğru boyutta ve kullanım amacına uygun olan tercih edilmelidir.
 • Şifonyerin yüksekliği evin boyutuna göre ayarlanmalıdır. Odayı kapatacak ve boğucu olan şifonyerlerden uzak durulmalıdır.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir