Mutfak Masası Modelleri ve Ev Dekorasyonu

Mutfak masası, evin mutfağında bulunan genellikle ailece yemek yenilen masadır. Temel işlevinin yanında bu masada yemek yapılabilir ya da yalnızca dekorasyon amaçlı mutfakta bulunabilir. Evin içerisinde vakit geçirmeyi sevenler, genellikle yemek yapmayı da seviyor. Yemek yapmayı ve yemeyi seviyorsanız, en doğru mutfak masasını seçmelisiniz. Bu masa büyük olmalı, fakat mutfağı kaplamamalıdır. İnsanların etrafında rahatlıkla dolaşabileceği kadar geniş bir alan bırakmalıdır.

Mutfaklar gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. 3 öğün yemeğin yanı sıra, bu yemeklerin hazırlanması, bulaşıklarının yıkanması derken günde neredeyse 6-7 saatimizi mutfaktan geçiriyoruz. Mutfağın büyüklüğü seçilecek masayı ve etrafına koyulacak sandalyeleri belirliyor. Mutfağınız için binlerce renkte mutfak masası modelleri bulunuyor. Size yalnızca, ev dekorasyonu ve evin boyutuyla ilgili analiz yapmak kalıyor.

Mutfak Masası Seçerken Dikkat Edilecekler

  • Mutfak masası ile mutfağın büyüklüğü orantılı olmalıdır. Eğer küçük bir mutfağınız varsa katlanabilen masaları tercih etmenizde fayda var. İstediğinizde kapayabileceğiniz masalar ile mutfağınızı daha verimli kullanabilirsiniz. İşiniz olmadığı zamanlarda masayı katlayarak daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz.
  • Mutfağınız evinizin bir bölümü olduğundan dolayı, eviniz ile aynı dekorasyon öğelerine sahip olmalıdır. Evin tamamı klasik yapıda döşenmişse mutfağa küçük spor bir masa almak doğru olmayacaktır. Modern evlere, ceviz ağacından yapılmış modern masalar satın alınabilir.
  • Masanın yapıldığı malzeme özellikle sorulmalıdır. Ayaklarının sağlamlığı konusunda kesinlikle garanti istenmelidir. Bunun yanında cam masa modeli tercih edecekseniz, sürekli temiz tutmak gerektiğini unutmamalısınız.
  • Yuvarlak masa, dikdörtgen masaya göre daha fazla kullanım alanı sağlar. Hem kalabalık aileler etrafına daha rahat sığar hem de dikdörtgen masaya göre az yer kaplar. Mutfakta daha büyük bir yaşam alanı bırakır.
  • Masayı mutfağın merkezine koymak yerine duvara yakın yerleştirmek büyük miktarda yer tasarrufu sağlayacaktır.
  • Dikdörtgen masaların uçlarının fazla sivri olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Evdeki çocuklar ya da gelen misafir çocukları kafasını vurabilir. Yetişkinler de çocuklar gibi kafasını ya da belini vurabilir. Morluklar ya da kanamaların önüne geçebilmek adına sivri uçlar yumuşatılmalı ya da yuvarlak masa tercih edilmelidir.
  • Sandalye seçerken masa ile olan uyumuna ve mutfakta kaplayacağı yere dikkat edilmelidir. Masaya uygun olarak bar sandalyesi de tercih edilebilir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir