Mutfağınızda Bulunması Gereken 4 Bıçak Türü

Mutfaklarda yemekleri yaparken kullanışlı ve kaliteli mutfak araçları kullanmak önemlidir. Eğer sahip olduğunuz mutfak araçları kaliteliyse işleriniz kolaylaşır ve daha rahat bir şekilde mutfakta hareket etme imkanı yakalarsınız. Bu mutfak araçlarından belki de en önemlilerinden biri mutfak bıçaklarıdır. Mutfak bıçakları kalitesiyle, keskinliği ve kavraması kolay saplarıyla kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Yüzlerce çeşidi bulunan mutfak bıçakları tekli ya da bıçak setleri halinde satılabilir. Kullanım alanlarına göre et bıçağı, ekmek bıçağı, sebze bıçağı, meyve bıçağı gibi çeşitleri bulunan mutfak bıçakları arasına satırlar ve genel amaçlı bıçaklar eklenebilir.

Şimdi gelelim evinizde bulunması gereken 4 bıçak türüne;

Dişli ekmek bıçağı

Mutfağınızda unlu mamuller pişirmeyi seviyorsanız mutlaka bir adet kaliteli bir dişli ekmek bıçağı bulundurun. En büyük bıçaklardan olan bu bıçağın ağzının uzunluğu yaklaşık 20-25 cm civarındadır. Kaliteli bir ekmek bıçağı ekmeği ezmeden kesmenize olanak sağlar. Bunun yanı sıra kek, pasta gibi ürünlerle beraber tavuk ve hindi kesiminde de kolaylık tanır.

 

Çok amaçlı bıçaklar

Bu bıçaklar genellikle orta dişli olurlar ve en kullanışlı bıçak türleri arasında yerini alır. Birçok çeşitte yiyeceği, sebzeyi ve meyveyi kesmenize olanak tanıyacak bu bıçak türü 12-15 cm civarındadır. Orta seviyede ağırlığı ile kullanım kolaylığı sağlar. Domates dilimleme, sandviç kesme, pişmiş et dilimleme gibi birçok farklı besinin üzerinde kullanılabilir.

Soyma bıçağı

Mutfağınızda yer alacak bıçaklardan en küçüğü olan bu bıçak ile meyve ve sebze dilimleme, doğrama ve soyma işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. 7-12 cm arasında değişen uzunluğu ile düz ya da dişli olabilen bu bıçak, otları da doğramanıza yardımcı olur.

Santoku bıçağı

Japon orjinli bu bıçağın isminin kelime anlamı “üç amaçlı”dır.” Bu üç amaç ise; dilimleme, küp küp doğrama ve ince doğrama olarak tanımlanır. Santoku bıçağının ağız kısmı 13-20 cm arasında değişen uzunluğa sahiptir. Bu bıçağı  büyük yapraklı otları (soğan, sarımsak, kekik, nane vb) kesmek ve doğramak için kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bütün hindi, tavuk, dana rosto gibi etlerde de kullanıma elverişlidir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir