Köşe Takımları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köşe takımlarına olan ilgi yıllar geçtikçe artıyor. Rahatlığı ve az yer kaplaması sebebiyle çok tercih edilen köşe takımları, evin neredeyse her odasında kullanılabiliyor. Salon ve oturma odasıyla başlayan bu furya, yatak odalarımıza ve hatta mutfaklara kadar girmiş durumda bulunuyor. Küçük evlerde hem konfor hem de çok sayıda misafir ağırlamayı destekleyen L koltuk modelleri, yeni evli çiftlerin ve küçük evlerde oturan herkesin tercihi oluyor. Peki, köşe takımı satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Köşe Takımları Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her mobilyada olduğu gibi ilk dikkat edilecek husus mobilyanın rahatlığı ve kullanışlı olup olmadığıdır. Oturma odanızın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Odanıza sığmayacak bir köşe takımı ya da sığdırabilseniz bile hareket alanı bırakmayacak köşe takımları tercih etmek hatalı olacaktır. Tasarım olarak herhangi bir çıkıntı olmamasına özen gösterilmelidir. Zaten küçük odalarda kullanılan köşe takımlarında çıkıntı bulunduğu takdirde odanızda daha fazla yer kaybı yaşanacaktır. Kullanılan kumaşın kaliteli olmasına ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.

Köşe takımlarının birleştiği yerlerde herhangi bir aralık bulunmamalıdır. Bu aralıklara küçük çocukların kolu ya da bacağı sıkışabiliyor. Aynı zamanda bu boşluklar daha hızlı yıpranabiliyor. Dikişlerin sağlam olduğuna bakılmalı ve kırlentlerin kılıflarının çıkarılabilir yapıda olmasına özen gösterilmelidir. Böylece köşe takımlarını silmek ve yıkamak daha az problem olacaktır.

Kol ve kanatlar özellikle incelenmelidir. Oturduğunuzda elinizin, kolunuzun sizi rahatsız etmeyecek seviyede olup olmadığına bakılmalıdır. Kolların içerisinin yeterince doldurulup doldurulmadığına bakılmalıdır. Yeterince dolgun değilse kısa süre içerisinde çökmeler oluşacaktır.

Ürün rengi ve tarzının eviniz ile uyumlu olması önemlidir. Evi bir bütün halinde tasarlamak gereklidir. Uyumsuz renk ve desenler göz zevkini bozacaktır. Kalite koşullarının tamamını yerine getiren ucuz köşe takımları tercih edilmelidir.

 

Köşe Takımlarının Özellikleri

Oturum yüksekliği; genellikle 40 ile 45 cm arasında olur.

Oturum derinliği; ortalama 60 ile 70 cm arasında olur.

Sırt yüksekliği, dıştan dışa genişlik ve dıştan dışa uzanma gibi temel özelliklere dikkat edilmelidir. Dıştan dışa ölçüler genişlik olarak da kabul edilebilir.

Bu özelliklerin yanı sıra rengi, kılıflarının çıkarılıp çıkarılmadığı, kumaşı, iskeletin malzemesi ve sünger dokusuna bakılmalıdır.

Köşe takımlarının aydınlatması lambader ile sağlanabilir, ev içerisinde okuma köşesi oluşturulabilir.

 

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir