Köşe Takımları İçin Temizlik Önerileri

Köşe takımları temizlenirken dikkat edilmesi gereken hususları inceleyeceğiz. Döşemelik kumaşların koltuk takımından ayrılıp, çamaşır makinesinde yıkanması mümkün değildir. Bu yüzden bezi elimize alıp, kirli olan yerleri dikkatlice çitilemeliyiz. Yanlış yaptığımız bir hareket sonucunda ya da değişik bir kimyasal ürün kullanıyorsak, koltuklarımızda kalıcı hasar oluşabilir.

Koltuk takımı kumaşı çekme yapıyor mu, yapmıyor mu iyi bilinmelidir. Bazı kumaşlar ılık suyla silinse bile çekme yapabilir. Köşe takımınızın kumaşı çekme yapıyorsa soğuk su ile silinmeli ve soğuk su ile durulanmalıdır.

Hangi Koltuk Kumaşı Daha Dayanıklı?

Sık dokunmuş kumaşların temizliği daha kolaydır. Döktüğünüz vişne ya da çay lekesi yalnızca yüzeye işleyebilir, derinlere nüfuz edemez. Bu yüzden yalnızca yüzeyi silmek, koltuğunuzu temiz gösterecektir. Ayrıca ovma ve çitleme işlemlerine karşı sık dokunmuş kumaşlar, seyrek dokunmuş olanlara karşı daha dayanıklıdır.

Köşe takımı üzerinde  herhangi bir kalıcı leke oluşmaması adına, dökülen sıvı maddeler bekletilmeden silinmelidir. İlk olarak peçete havlu kullanarak sıvının çekilmesi sağlanmalıdır. Ardından hemen kurumadan soğuk su ve bez ile temizlik işlemi gerçekleştirilmelidir. L Koltuk takımları silinirken doğal sabunlar tercih edilmelidir. Kimyasalların büyük kısmı koltuğunuzda yıpranma ve renk bozulması yapacaktır. Bu yüzden doğal sabun varsa doğal sabun, yoksa sabun tozu kullanabilirsiniz.

Köşe Takımları Silerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koltuk takımlarınızı silmeden önce mutlaka su kaynatmalı ve bu suyun soğumasını beklemelisiniz. Kaynatılmış su, içerisindeki klor buharlaşacağından dolayı en sağlıklı temizlik yöntemi olarak bilinir. Su, klordan arındırılmazsa kumaşa ciddi derecede hasar verebilir.

Sabun kullanımında, mümkün mertebe cimri davranılmalıdır. Çok fazla sabun kullanmak döşemelerin renginin kaçmasına neden olacaktır. Sirkenin mikrop öldürücü özelliğinden yararlanarak, temizlik sırasında sirkeli su kullanılabilir. Sirkeli su koltuğunuzu hem daha temiz hem de daha hijyenik yapacaktır. Aynı zamanda sirke koltuklarınızın parlamasına ve göze hitap etmesine yardımcı olacaktır. Sirkenin ağır kokusu temizlikten birkaç saat sonra dağılacaktır. Kokusunun koltuklara sinme ihtimali yoktur.

Koltukları silerken koltuk ayaklarının ve koltuk arkasının iyi temizlendiğine emin olmalıyız. Evimizde köşe takımları var ise araların iyice temizlenmesine dikkat etmeliyiz. Ev içerisinde bulunan bütün oturma grupları için aynı işlem uygulanabilir.

 

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir