Karanlık Odaları Aydınlatma Yolları

Hem dekorasyon hem de kullanışlı bir oda için aydınlatma önemli. Peki, karanlık odaları aydınlatma yolları neler?

Karanlık, kullanılmaz dediğiniz odalar ışıl ışıl olsun…

Karanlık Odalarda Dekorasyon Önerileri

Evin içinde her oda aynı ışığı almıyor. Karanlık odalar, evin kullanılmaz odaları olarak kalıyor. Güzel bir aydınlatmanın odayı işlevsel, kullanılabilir bir hale getireceği dekorasyon önerilerini değerlendirebilirsiniz. Odada kullanılan her aksesuar, her eşya odanızın aydınlık olmasını sağlayan bir unsur haline gelebilir. Bunu göz önünde bulundurarak harika bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Halı Seçimine Dikkat!

Aydınlatma üzerine konuştuğunuzda halıları da konuşmak gerekiyor. Nasıl bir halı kullanacaksınız? Karanlık odalar için halının nasıl seçilmesi gerekiyor? Bu hususta tek dikkat etmeniz gereken durum halınızın rengi değil. Elbette halı dokusu da odanın karanlık ve rehavet içinde olmasına neden olabilir. Bunun için halı seçiminin çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

  • İnce dokulu halılar
  • Sade desenli halılar
  • Açık renk halılar
  • Çok büyük olmayan halılar

Kullanarak, halınızın odayı aydınlatması sağlanabilir. Halının odanızın her alanını kaplaması dezavantaj oluşturur. Bunun için mutlaka halı serildiğinde, açık olan yerlerin olmasına dikkat edin. Boyutu en iyi şekilde ayarlamak önemlidir. Kanepelerin altında kalmayan halı boyutu odanızın aydınlık ve büyük gözükmesini sağlayacaktır.

Perdeler Evinizi Işıl Işıl Yapsın

Elbette perde seçimi de odalarınız aydınlık olmasını sağlayacak şekilde olmalı. Perdeler karanlık bir odada duvardan duvara olmazsa, daha şık ve ferah bir görünüm sunar. Bunun yanında yere kadar olan perdeler yerine kısa perdeleri tercih edebilirsiniz. Ancak dilerseniz uzun ve beyaz  – açık renk olan perdeleri de kullanabilirsiniz.

  • Açık renk olan
  • Duvardan duvara olmayan
  • Sade desenli perdeler önerilir…

Doğru Dekorasyonda Mobilya Seçimi

Aydınlatma önerileri verirken mobilyaları da es geçmek olmaz. Dekorasyonda amacınız karanlık bir odanın ışıl ışıl olmasını sağlamaksa, o zaman büyük mobilyalardan uzak duracaksınız. Mobilyaların boğucu bir hava yaratmaması için küçük; ancak işlevselliği yüksek olan mobilyaları tercih etmeniz öneriliyor. Bunun dışında elbette seçiminizi beyaz – krem tonlarında olan mobilyalardan yana kullanmanız önerilir. İnce ve desenleri doğrusal olan mobilyalar  sayesinde, karanlık bir odanın aydınlık olması sağlanacak. Odanız kullanışlı hale gelecek.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir