Halı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Halılar, temizliği en çok dikkat ve özen gerektiren objelerin başında gelir. Halıları elektrikli süpürgelerle temizlemek sadece yüzeysel ve geçici bir temizleme yöntemi olarak görülebilir. Elektrikli süpürge ile toz ve kirden bir nebze arınabilen halılar, esasında derinlere yerleşmiş toz ve kirden tamamen arınmaları için silinerek ya da yıkanarak temizlenmelidir. Halı temizliğinde en kritik nokta halının türüne göre temizlik yöntemi seçmektir.

Halı Çeşitlerine Göre Temizlik Yapılmalı! 

Evlerde birçok çeşitte halı bulunabilir. Mutfak halıları, salon halıları, koridorda bulunan halılar gibi bulunduğu yere göre değişen halı türleri ile karşılabiliriz. Bunu yanı sıra halı modelleri de temizlik konusunda farklılık yaratabilir. Modern halı modelleri ile klasik halı modelleri arasında elbette halı malzemesi açısından farklılıklar olacaktır. Bu farklılıklar temizlik yöntemini belirleyen farklılıklardır.

Evlerde genellikle yün halı, makine halı ya da peluş tüylü halılar kullanılır. Bu tarzdaki halıların temizliği ufak detaylar ile birbirinden farklılık gösterir.

Yün halılar, hassas yapısından ötürü nazikçe temizlenmelidir. Bu tip halılarda silme işlemi yapmanız yıkama işleminden daha faydalı ve doğru olacaktır. Halı şampuanları ya da yünlü kumaşlara özel deterjanlar ile nazik bir şekilde halınızı silmelisiniz.

Makine halısı daha kolay temizlenebilen bir halı türüdür. Kir yoğunluğuna göre silme ya da yıkama yöntemi kullanabilirsiniz. Bu temizlik elektrik süpürgesi ile desteklenirse halınızı uzun süre temiz tutabilirsiniz. Halınızın renklerine zarar gelmemesi için arap sabunları ya da doğal halı şampuanları kullanın.

Peluş tüylü halılar uzun tüylere sahip olmasından dolayı temizliği en zor halı türleri arasında gösterilebilir. Çünkü bu halılar kiri içinde saklayarak kamufle eder. Uzun süre kirin farkına varılamayacağı için bu tarz halılar düzenli aralıklarla temizlenmeli. Yıkama ve silme uygulanabilen bu halılarda tüylerin sertleşmemesi için yumuşatıcılar kullanmalısınız.

Halı markaları onlarca farklı türde halı üretirler. Genel olarak bu halıların temizliğinde kimyasallardan uzak durulmalı, yapışkan lekelerde buz küpleriyle halıya pres yapılmalı, temizlenen halı hemen kurutulmalı, kötü kokular için karbonat, lekeler için tuzlu sirke, yağlı lekeler için soda ve mısır nişastası kullanılmalı, lekeli bölgeye ilk önce tampon hareketlerle silme uygulanmalıdır.

 

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir