Geçmişten Günümüze Abajur Modelleri

Abajur, Fransızca kökenli lamba siperi anlamına gelen bir kelimedir. Bir lambanın ışığını yumuşatarak belirli bir noktaya yöneltmeye yarayan eşyalardır.
Lambaların abajurlarla donatılmaya 17. Yüzyılla birlikte Avrupa’da başladı. İstenilen ışığa göre, abajurlar opak ya da yarı saydam olabilir. Abajurların biçimleri, modelleri ve malzemesi modaya bağlı olarak gelişti.  Geçmişten günümüze abajur modelleri bu yazımızda anlattığımız şekilde değişim göstermiştir.

Opalin Abajurlar

19. yüzyılın başında opalinden yarı küresel abajurlar kullanılmaya başlandı. Opalin ; opali andıran camdan yapılmış malzemeye deniyor. Fransa’da 19. yüzyılda üretilmeye başlanan ve popüler olan opalin abajur yapımında da kullanılmaya başlandı.

Tavan Askısı Bakır Abajurlar

Sanayi devrimiyle beraber bakırın kullanımında olan artış abajurlara da yansıdı. Sanatın hayattan ilham alması gibi zanaat da hayatı kendine referans alıyordu. Bunun getirisi değişen dünyada tavan askısı bakır abajurlar insanların yeni gözdesi olmaya başlamıştı.

Koni Şeklinde Abajurlar

1930’lu yıllarla beraber değişen hayat algısı tekrar kendini zanaatta da gösteriyordu. Bu dönemle birlikte koni şeklindeki abajurlar popüler olmaya başladı.

Silindir biçiminde abajurlar

1950’li yıllarla beraber silindir şeklindeki abajurlar evleri süslemeye başlamıştı. Bu dönemde abajurlar sadeliği ve zarafeti temsil ediyordu.

Modern Abajur Modelleri 

Günümüze gelindiğinde abajur ve avize modellerinde çağın getirdiği teknolojik ve tasarımsal gelişmeler kapsamında çok fazla çeşit ve tür karşımıza çıkıyor.
Çağdaş ışıklandırma gereçlerinde pleksiglastan, kalıba dökülmüş plastiklerden,çelikten, geometrik şekillerden, led sistemlerinden yararlanan abajurlar yapılmaya başlandı.

Pleksiglas modeller

Pleksiglas ; renkli veya renksiz çeşitleri bulunan plastik camlardır. Pleksiglaslar, saydam ve yarı saydam olacak şekilde işlenebilir. Kolay işlenen,kesilebilen, delinen, hafif bir plastik yapıları vardır. Pleksiglaslar ısıtılarak işlenir ve istenilen biçim verilebilir. Cama kıyasla daha dayanıklı olmasına karşı daha da hafiftir.
Pleksiglas bu kolay işlenebilen yapısı nedeniyle ; lambader,avize, abajur, masa lambası vb. gibi alanlarda oldukça rağbet gören kullanımları vardır.

Plastik Kalıplı Abajurlar

Sanayileşmenin getirilerinden olan plastik, istenilen şekle kolaylıkla sokulabildiği için kendine pek çok alanda kullanım şansı buldu. Modernleşen abajur modelleri; plastiğin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan birisi.

Çelik abajurlar

Metallerin günümüzde işlenmesi kolaylaştı ve hayatımızda bolca yer almaya başladılar.Sağlamlığıyla her zaman vazgeçilmez olan malzemelerin başında gelen çelik, başta avizeler olmak üzere, lambader, abajur gibi pek çok aydınlatma aletinin yapımında kendisine büyük bir alan buldu.

Geometrik Şekilli Abajurlar

Günümüzde pek çok maddenin kolayca işlenmesi ve hayatımızda yer etmesi her zaman olduğu gibi şimdi de zanaati ekledi. Farklı arayışlarda olan tasarımcılar alabildiklerini özgür oldukları aydınlatma alanında pek çok farklı şekillerde abajur modelleri üretmeye başladılar

Led Abajur Modelleri

Aydınlatma alanına yeni bir soluk getiren led sistemleri sayesinde tasarımcılar çok daha özgün ve orijinal avize,abajur, lambader, masa lambası üretmeye başladılar.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir