Gardırop Alırken ve Dizerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gardıroplar genellikle yatak odalarında yer alan ve zevkle aldığınız giyeceklerinizi depolayabileceğiniz çok önemli mobilyalardır. Bu önemli parça, günlük yaşamınıza oldukça etki edebilmektedir. Düzgün, derli toplu bir halde olan gardıroplardan, istediğiniz giyeceğinizi rahatlıkla alabilir, kargaşaya mahal vermeden kolaylıkla bulabilir ve sonrasında düzenli bir şekilde tekrar yerine koyabilirsiniz. Bu şekilde verimli bir kullanım yapabilmeniz için doğru gardırop modelini seçmeniz gerekiyor. Birkaç kritik noktaya dikkat ederek, en doğru gardırobu rahatça seçebilirsiniz.

Gardırop seçiminde öncelikle odanızın boyutunu göz önüne almalısınız. Bazen yatak odalarının ölçüsü bir gardırop sığdırmaya yetmeyebiliyor, bu tarz durumlarda gardırop başka bir odaya alınarak, o oda giyinme odasına çeviriliyor. Her iki durum için de ölçü almak çok önemli. Gardırobun bulunacağı odada rahat hareket etmek istiyorsanız, bulunacağı odanın ölçüsüne göre seçim yapmalısınız. Çok güzel ve büyük bir gardırop aldınız diyelim, o severek aldığınız gardırop, kullanım alanınızda hareketleriniz kısıtlarsa tüm cazibesini maalesef yitirecektir. Gardırobunuzu odanızın ölçülerine uyumlu aldıktan sonra doğru bir şekilde konumlandırmalısınız. Odaya gelen gün ışığını olabildiğince engellemeyecek şekilde konumlandırmaya özen gösterin.

Bir diğer konu ise gardıbonun ne tür olacağı konusudur. Birbirinden farklı birçok çeşit model arasından dilediğinizi seçmekte özgürsünüz tabii ki, fakat bu seçimdeki en kritik soru şu: “Gardırobunuz kapaklı mı, sürgülü mü olmalı?” Bu seçim, yine gardırobun konumlanacağı odanın boyutlarına göre yapılmalıdır. Eğer ki, dar bi alana sahipseniz kapaklı gardıroplar sizin için zorlayıcı nitelikte olacaktır. Bu tarz dar alanlar için, sürgülü gardırop modelleri arasından seçim yapmanız fayda sağlayacaktır. Nispeten daha geniş ve müsait bir alana sahip odanız varsa kapaklı modelleri tercih etmeniz sorun teşkil etmeyecektir. Burada da 2 kapaklı gardırop ya da 3 kapaklı gardırop gibi modeller arasından seçiminizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Gardırop seçiminde kararınızı etkileyebilecek bir diğer olgu da ihtiyaçlarınızdır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda seçeceğiniz gardırop modelleri işinize daha çok yarayacaktır. Örneğin gömlek, ceket gibi askılık gerektiren giysileriniz yoğunluktaysa, askılık boyunun elverişli olduğu gardıropları tercih etmelisiniz. Sahip olduğunuz giyeceklere ve tercih ettiğiniz saklama şekillerine uyum sağlayacak yeterli sayıda rafa ve çekmecelere sahip gardıroplar arasından, tarzınıza en yakın gardırobu tercih edebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak, eğer odanızda boy aynası koyacak alanınız yoksa aynalı gardırop modelleri arasından tercihinizi yaparak, kullanım alanında tasarruf sağlayabilirsiniz.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda gardırop araştırması yaparken, gözden kaçırmamanız gereken önemli bir nokta daha var: Yatak odası dekorasyonuna uyumu gözetmek! Seçeceğiniz gardırop, yatak odası mobilyaları ile en azından tarz açısından uyum göstermelidir. Genellikle renk açısından da aynı tonlar tercih edilir ancak yatak odası mobilyalarınızdan daha değişik renklere sahip gardıroplar seçerek de yaşam alanınızı şık bir hale getirebilirsiniz. O yüzden renk konusunda özgürsünüz ancak tarz konusunda bir uyum yakalamanız yatak odası dekorasyonunuzun güzelliği için gereklidir.

Gardırop Düzeni Nasıl Yapılır  ?

Gardırobunuzu aldıktan sonra dolap içi düzenleyiciler ile güze bir gardırop düzeni kurabilirsiniz. Askılar, elbise kılıfları, bez raflar, ayakkabı kutuları, çekmeceler, vakumlu torbalar gibi ürünler düzen sağlamanız için size yardımcı olacaktır.

Daha günlük kıyafetlerinizi askılıklara ve raflara dizebilirsiniz. Daha az kullandığınız takım elbise, gece elbisesi gibi parçaları elbise kılıflarına geçirerek gardırobunuza yerleştirmelisiniz. Çorap ve iç çamaşırlarınızı bölmeli çekmece düzenleme kutularında saklamanız yararınıza olacaktır. Mevsimi geçmiş giysilerinizi vakumlu poşetler ile saklayarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Gardırobunuz yine de yetersiz gelirse bez raflar kullanarak kendinize alan oluşturabilirsiniz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir