Fon Köşesi ile Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu yaparken birtakım farklı uygulamalar yapmak isteyebilirsiniz. Bu farklılığı evin bütününden ziyade daha küçük bir alana yönelik yapmak isterseniz fon köşesi oluşturmanızı öneririz. Fon köşesi evin tamamını değil hatta bir odanın bile tamamını değil sadece bir odanın ya da salonun bir duvarına uygulanan dekoratif bir yöntemdir.

Fon köşesi yapılacak yeri seçerken, bu dekoratif derinliğin hem size hem de evinize gelen misafirlerinize yönelik olmasını isterseniz, misafirlerinizi ağırladığınız oturma odası ya da salona uygulamanızı öneririz. Odanızı seçtikten sonra sıra duvar tercihinde… Fon köşesi, odaları genellikle daha büyük gösterir, bu sebeple evinizin kısa duvarını tercih etmenizde yarar var.

Fon Köşesi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fon köşesi tasarımında en gerekli olan malzemeyi duvar kağıdı olarak gösterebiliriz. Zevkinize uygun ve fon köşenizin tarzına uyum sağlayacak bir duvar kağıdı seçimi ile tasarımınıza başlayabilirsiniz. Ferah bir görüntü içeren tasarım arıyorsanız beyaz, pembe tonları, açık yeşil tonları, beyaz, mor gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Duvar kağıdı modeli olarak genellikle tercih edilen model taş desenli duvar kağıtları oluyor. Açıkçası bu tarz bir duvar kağıdı evlere hoş bir hava da katıyor. Ama yine de farklı bir tarz yakalamak isterseniz, nostaljik tasarımlı, çizgili, harita görünümlü gibi birçok değişik duvar kağıdı modeli arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir sonraki adım ise dekoratif objeler kullanarak fon köşesini görsel açıdan tatmin edici bir hale büründürmektir. Bu objeleri seçerken unutulmaması gerek en önemli nokta, duvar kağıdınızı arka planda bırakmayacak seçimler yapmanızdır. Genellikle duvar kağıdına uyumlu nostaljik, alçak bir masa ve ona uygun nostaljik sandalyeler kullanılıyor. Siz de bu tarzı, kendi fon köşenizde uygulayabilirsiniz. Ama yine de kendi tarzınızı arayıp onu yansıtmak, sizin içinize en çok sinen dekoratif tasarım olacaktır. Bu köşede duvar saati ve tablo gibi objeler de kullanabilirsiniz fakat yine söylemek gerekirse bu objeler asla duvar kağıdını geri plana atmamalıdır.

Fon köşesi bir nevi sergi köşesidir. Bu köşeyi tasarlarken renk uyumunu yakalamalı ve abartıdan kaçınıp sade bir tasarıma yönelmesiniz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir