Evinize Işık Saçan Kahramanlar: Avize Modelleri

Evlerin daha yaşanabilir bir hale gelmesine olanak tanıyan en önemli olguların başında aydınlatma gelir. Aydınlatma, doğru yapıldığı zaman yaşam alanlarının biçimsel ve ruhsal havasını olumlu yönde değiştirir. Yaşam alanlarında ferahlık, canlılık, yaşam enerjisi, dinamiklik gibi olgular, doğru aydınlatma sayesinde daha kolay elde edilebilir. Bu yüzden yaşam alanlarında aydınlatma sağlanırken, doğru ürünler seçilmeli, hem ev dekorasyonuna hem de doğru aydınlatmaya katkı sağlayan aydınlatma araçları kullanılmalıdır.

En çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan aydınlatma ürünü olarak avize modelleri gösterilebilir. Avizeler hem geçmişte popülerliğini korumuş hem de günümüzde bu popülerliğini değişik modelleri ile arttırmış bir aydınlatma ürünüdür.

Her Tarza Uygun Avize Modelleri ile Evinizi Canlandırın!

Avizelerin bu kadar çok tercih edilme sebeplerinden biri de ev dekorasyonuna yaptığı katkı olarak gösterilebilir. Bulunduğu yaşam alanında yer alan halılara, perdelere, mobilyalara uyum gösteren bir avize o alandaki dekorasyonu hem zenginleştirir, hem de oldukça şık bir şekilde tamamlar. Avize seçerken uyuma dikkat edilmesinin yanı sıra kullanılacağı odanın ya da salonun fiziksel şartları da göz önüne alınmalıdır. Örneğin; gösterişli, bol ışık veren, klasik tarzda bir avizeyi küçük bir odada kullanmak hatalı bir tercih olur. Hem boğucu hem de dekorasyon ve aydınlatma anlamında göz yorucu olan bu tercihten kaçınmak gerekir. Küçük ve orta boyutlara sahip bir yaşam alanında nispeten daha sade ve daha az kola sahip avize tercihleri yapılmalıdır. Bu tercihi yaparken avizenin kullanılacağı yerin tarzını da gözetmek gerekmektedir. Klasik tarzda döşenmiş bir yaşam alanında daha kristal yoğunluklu bir model kullanılmalıdır. Eğer daha modern bir yapıya sahip bir yaşam alanında kullanılacaksa klasik tarzdan uzak, modern çizgilerle dizayn edilmiş avize modellerine yönelmekte büyük bir fayda olacaktır.

Her şeyde olduğu gibi avize seçiminde de kalite aranmalıdır. Kaliteli malzemeden yapılmış bir avize ile kalite anlamında ucuz malzemeden yapılmış bir avizeden alınacak verim aynı olmayacaktır. Örneğin, kaliteli kristal kullanarak dizayn edilen bir avize, hem bulunduğu yaşam alanının daha geniş görünmesini sağlar, hem de ışıltıyı ve ihtişamı hakkıyla yansıtır. Eğer kristal tercih edilmiyorsa cam avize modelleri de her zevke ve her tarza uygun bir şekilde rahatlıkla bulunabilmektedir. Cam avize modelleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında avize camlarının renkleri gelmektedir. Koyu renk cam avizeler, açık renk cam avizelere oranla ışığı daha az yansıtmaktadır. Bu yüzden mekânın büyüklüğüne ve sahip olduğu tarza göre bir renk seçimi yapılarak cam avize modelleri tercih edilebilir.

Kullanım Alanlarına Göre Avize Modelleri

Kullanım alanlarına göre aydınlatma ürünleri tercihinde farklılıklar olabilir. Örneğin mutfak için yapılan tercihler doğal olarak salon ya da oturma odası için yapılan tercihlerden farklı olacaktır. Mutfaklar için avize tercihi yerine aplik ve armatür modelleri arasından ya da sarkıt modelleri arasından tercih yapılabilir.

Mutfaklar için seçilecek aydınlatma ürünleri karmaşıklık içermemelidir. Şık, sade ve modern bir tercih yapılarak mutfaklardaki düzen havası perçinlenebilir. Sağlıklı ve doğru bir aydınlatmanın oldukça önemli olduğu mutfaklarda rahat, huzurlu ve düzenli bir atmosfer oluşturulmalıdır.

Çocuk odaları için ise, tavandan sarkan rengarenk sarkıt modelleri tercih edilebilir. Çizgi film kahramanlarından esinlenerek oluşturulan sarkıt modelleri, gün ışığına benzer tonda çocukların gözünü yormayacak bir ışıklandırma sağlayan aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Çocukların, odalarında iyi ve sağlıklı bir ortama sahip olabilmeleri için onlara uygun aydınlatma ürünleri arasından seçim yapmak gerekmektedir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir