Dikdörtgen Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri  

Evlerin en çok göz önünde bulunan bölümleri salonlardır. Bu nedenle salon dekorasyonu yaparken evin diğer kısımlarından daha fazla zaman harcarız. L tipi veya kare salonlar için birçok dekorasyon fikri varken dikdörtgen salonlar çok fazla seçenek sunulmuyor; ama bu güzel bir salon elde etmenize engel değil. Eğer siz de uzun ince bir salona sahipseniz sizler için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Mobilyaları Yan Yana Dizmeyin

Dikdörtgen salon dekorasyonunda amacımız rahat bir yaşam alanı oluşturmaktır. Mobilyaları yerleştirirken yan yana koymaya çalışmayın, bir merkez planlayın ve bu merkezin etrafını şekillendirin. Bu şekilde rahat yaşam alanını daha kolay oluşturabilirsiniz.  Yeriniz uygunsa L koltuk modelleri  kullanabilirsiniz.

Açık Renkler Tercih Edin

Salon dekorasyonu yaparken bej, krem, beyaz gibi açık renkleri tercih ederek daha geniş bir salon görünümüne sahip olabilirsiniz. Bu nedenle mobilya ve halılarda tercihinizi açık renklerden yana kullanın.

 

Dinlenme Köşesi Yapabilirsiniz

Salonun uç kısmında kendiniz için dinlenme alanı oluşturabilirsiniz. Pencerenin yanında rahat bir koltuk ve duvara asacağınız özgün bir tablo ile şık ve rahat bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz.

 

Modern Görünüm Oluşturabilirsiniz  

Dikdörtgen salonlar karanlık ve kasvetli olmak zorunda değil. Doğru mobilya ve duvar kağıdı seçerek  modern bir salon oluşturmak oldukça kolay.  Halı ve perde seçerken de renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Duvar Dekorasyonu

Dikdörtgen ev dekorasyonunda duvarlardan doğru yararlanmak oldukça önemli. İlk olarak açık renk duvar kağıdı seçerek başlayabiliriz. Diğer bir detaysa alan tasarrufu yapmak. Bunun için duvarlarınızda depolama alanları oluşturabilir ya da dekoratif raflar kullanabilirsiniz.

Dikdörtgen Salonlar İçin Televizyonun Boyutu Önemli

Televizyonunuzu, oturma gruplarınızın karşısına koyabilirsiniz; ancak büyük bir televizyon almamaya dikkat edin. Odada fazla büyük duracak bir televizyonun hem dekorasyon açısından hem de göz sağlığınız açısından olumsuz etkileri olacağını unutmayın.

Salonunuzda Aynalardan Faydalanabilirsiniz

Aynalar ışığı salona yayarak odanın daha geniş ve ferah gözükmesini sağlar. Özellikle uzun salonlarda kısa duvarlardan birine ayna yerleştirmek, salonu olduğundan daha geniş gösterecektir.

Köşesiz Parçalardan Faydalanın

Dikdörtgen salon dekorasyonu yaparken köşesiz, oval parçalar kullanın. Bu salonda daha yumuşak bir geçiş elde etmenizi sağlayacaktır. Özellikle zigon sehpalar veya orta sehpalar söz konusu olduğunda oval modeller salondaki geçişi kolaylaştıracaktır.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir