Dekorasyon için İpuçları

Edith Wharton 1897 yılında The Decoration of Houses adlı yazısında “ Odalarda ne kadar az renk kullanırsanız o kadar tatmin edici ve huzurlu ortamlar yaratırsınız” demiştir. Pulitzer ödülü kazanmadan önce Wharton, bir dekorasyon öncüsüydü. Verdiği tavsiyeler insanlar tarafından sorgusuz sualsiz uygulanırdı.

Bir rengin etrafında şekillendirdiğiniz odalarınızda, dekorasyon ve duvarlar birbirlerini bütünleyecektir. Eşyalarınız kendilerini ön plana çıkaracaktır. Bu tarz odalarda mutfak masaları ve sandalyeler dile gelip konuşur. Halıyı duvarlarla aynı tonlarda seçmeye dikkat edin. Bu odanıza genişlik katacaktır.

Edith Whatron’un diğer tavsiyeleri :

  • Versay sarayında bile Kraliçe odasını yılda 4 kez düzenlermiş. Eşyalarınızın yerlerini değiştirip odaya farklı soluklar getirmek isteyebilirsiniz.
  • Merdivenlerinize halı serecekseniz ; rengi güçlü olmalı. Böyle yükseltili alanlarda güçlü renkler daha sağlıklı bir görüntü verecektir.
  • Dekarötler bilmeli ki ; odalarda boş alanlar her zaman önemlidir. Odanın nefes almasını sağlar. Buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

 

Elsie de Wolfe 1913’te yazdığı yazıda, fotoğrafları çerçeveleyip asmak yerine masaya, komidine, dolapların üstüne koymamızı öneriyor. Duvarlara fotoğraf asılmasının insanları yoracağını, sanki duvarların sesi varmış gibi hissettireceğini savunuyor.

Elsie de Wolfe’nin diğer tavsiyeleri :

  • Evin dekorasyonunu yapmak için iç mimar olmaya gerek yok. Sadece odanızda neyi ön plana çıkarmak istediğinize karar vermek gerekiyor. Bir sandalyeyle masayı eşlemek zor bir şey değildir. Dikkatli olduğunuz sürece odanıza can verebilirsiniz.
  • Basit ve sade odalar her zaman kendi adına konuşur. Odanızı dekore ederken, bunu basit kılmaya dikkat edin. Basit ama güçlü olsun.

 

Billy Baldwin’in dekorasyon üzerine hakim olduğu konu halı kullanımıydı. 1972’de yazdığı bir yazıda ; halıların odanın adına konuştuğunu, dekorasyon için olmazsa olmaz olduğunu vurguluyor Billy Baldwin. Halıları renk tonlarını iyi ayarlamak gerektiğini, tonları yükselen ya da alçalan tonlarda kullanmak gerektiğinden söz ediyor. Bu odaya derinlik katacaktır.

Billy Baldwin’in diğer tavsiyeleri :

  • Bir masayı dekore edecekseniz, ortasına büyük bir çiçek banketi koymaktansa küçük çiçeklerle basit ama etkili bir dekorasyon yapabilirsiniz. Detaylar her zaman daha fazla dikkat çekecektir.
  • Odayı sanat eserleriyle dekore edecekseniz şunu aklınızdan çıkarmayın ; bir sanat eseri için en uygun yer, hiç beklenmedik olandır. Komidinin üzerine resim asmak biraz banaldir. Onun yerine ışığı iyi olan bir duvarın herhangi bir bölgesini kullanmak kesinlikle daha ilginç olacaktır.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir