Çocuk Odaları Nasıl Dekore Edilmeli?

Çocuk odaları dekore edilirken çocukların sağlıklı gelişimine, uykusuna ve ders çalışmasına uygun olarak tasarlanmalıdır. Aynı şekilde çocuğunuzun yaş ve cinsiyetini göz önünde bulundurarak seveceği bir alan tasarlamalısınız.

 

  Tema Kullanın  

 

 

 

Maceracı, prenses, yarışçı… Çocuk odası dekorasyonu için önemli unsurlardan biri temanızın olmasıdır. Burada göz önünde tutulması gereken unsur tek bir tema üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğidir.  Örneğin temanız “deniz” olsun. İşe gemi şeklinde tasarlanmış bir yatak seçerek başlayabilirsiniz. Yatak örtüsünde ise kırmızı ve beyaz renklerin olduğu bir örtü kullanabilirsiniz. Ardından yatağın üstüne bir adet can simidi şeklinde yastık, temanız ile oldukça uyumlu olacaktır. Son olarak mavi renkteki çocuk halıları ile temanızı tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

Sadeliği Tercih Edin

Çocuk odaları dekorasyonunda büyük mobilyalardan kaçının.  Çocuğunuzun oyuncakları için saklama kutularını kullanmayı düşünebilirsiniz. Odanın bir kısmını oyun alanı için ayırın. Odanın basit ve ferah olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun gün ışığından faydalanması için  pencere önlerini boş bırakın.

 

Çocuk Yatağı Nasıl Olmalı?

Çocuk odası için yatak seçerken çocuğun rahat edebileceği ve güvenli olacak bir yatak tercih etmek gerekir. Aynı şekilde mutlaka konforlu ve yumuşak olmalı. Çocuk yatakları söz konusu olduğunda diğer bir unsur ise korkuluk. Çocuğun güvenliği için yatakta korkuluk olmalı.

 

 

Diğer Öneriler

 

  • Odayı tasarlarken çocuğunuzun ne kadar kullanacağını göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Örneğin 4 – 12 yaş aralığında bir kullanım planlanıyorsa kullanacağınız malzemeler zamanla değişiklik gösterebilir. Önceleri korunaklı bir yatağa ihtiyaç duyulurken sonrasında yaratıcı bir şekilde tasarlanmış bir odaya ihtiyaç duyabilir.

 

 

  • Çocuğunuzun odada vakit geçirirken kullanabilmesi için çocuk masası ve puflara yer verilebilir. Ayrıca konforunu arttırabilmek için kırlentlere yer verebilirsiniz.

 

 

  • Çocuk odaları için dekorasyon yaparken canlı renkleri kullanmak çocuklara renklerin enerjisini yaşamasında yardımcı olur. Bu da çocuğunuza pozitif etki olarak döner. Çocuğunuzun zevkleri zamanla değişeceğinden zamansız parçalar seçmeye özen gösterin.

 

  • Boya yerine duvar kağıdı kullanabilirsiniz; ancak burada seçtiğiniz duvar kağıdının perdeler ile uyumlu olmasına dikkat edin. Ayrıca duvar kağıdınız ile uyumlu tablolar seçebilirsiniz.

 

  • Çocuğunuzun oyun oynarken zarar görmemesi oldukça önemli. Bu nedenle odada tehlike yaratacak eşyalara yer verilmemelidir. Sivri kenarlı eşyalar tehlikeye yol açabileceğinden köşeler için tasarlanmış korumalıklar bu tehlikeyi rahatça ortadan kaldırabilir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir