Aynalar Nasıl Temizlenir? Püf Noktaları Nelerdir?

Aynalar, hem dekoratif katkıları hem de kullanışlı olmaları sebebiyle oldukça önemli bir ev eşyası olarak görülür. Evlerinizin her alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz aynalar sayesinde, evinize dekoratif zenginlik ve derinlik katabilirsiniz. Karşısında oldukça uzun vakitler geçirdiğiniz aynalar, evlerin vazgeçilmezi durumundadır ve olmazsa olmaz denilen eşyalar arasında gelmektedir.

Bu denli önem arz eden aynaların görünümleri de bir o kadar önemlidir. Çünkü bakımsız ve kirli bir ayna görüntüsü, olumsuz havanın oluşmasına sebebiyet verir. Tertemiz bir aynaya baktığınızda hem kendinizi  iyi hissedersiniz hem de evinizi daha temiz ve ferah gösterebilirsiniz.

Ev dekorasyonu konusunda çok önemli bir yere sahip olan aynaları, kabaca banyo aynası, salon ya da antre aynası olarak ayırmak mümkündür. Banyo aynalarında genellikle su, diş macunu, buhar, sabun gibi lekeler oluşurken, geri kalan aynalarda daha çok sararma gibi ya da sinek, kelebek vb. hayvan kalıntıları gibi lekeler görülür.

15

Aynalar Sık Sık Temizlenmelidir

Daha fazla kirlenme emaresi gösteren banyo ve tuvalet aynalarını sık sık temizlemek gerekiyor. Bu aynaları temizlemek için öncelikle bir temizleme suyu hazırlamalısınız. Bu su, yaklaşık 1 litre suya bir kaşık sirke koyarak elde edilen bir sudur. Bir mikro fiber bezi bu suya batırarak, banyo ve tuvalet aynalarının temizliğinde kullanabilirsiniz. Eğer, her temizleme için bir temizleme suyu hazırlamak istemiyorsanız, fısfıslı bir şişeye bu karışımı depolayıp, dilediğiniz zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aynalı şifonyer, boy aynası gibi dekoratif aynalarınızın üzerinde biriken kirleri temizlemek için alkole batırılan bir pamuktan yardım alabilirsiniz. Bu temizliği yaparken, alkole bulanmış pamuğun çerçevelere değmemesine özen gösterin. Alkol, çerçevenin cilasına ya da boyasına zarar verebilir. Salon ya da girişte yer alan aynaların sararma sorunları ise temizlemekle maalesef giderilememektedir. Bu tarz sorunları engellemek için, aynalarınızın direkt olarak gün ışığı almasını engellemelisiniz.

Ayna temizliğinde genel olarak en etkili yöntemlerden biri gazete kağıdı kullanmaktır. Sirkeli su püskürtülmüş aynaları, gazete kağıdı ile silerek tertemiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

 

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir