Abajur Nedir? Abajur Ne İşe Yarar?

Abajur, ışığın direkt olarak gözlere vurmasını engelleyen bir aparattır. Fakat günümüzde bu aparata sahip olan modellere genel olarak abajur denilmektedir. Genel olarak kağıttan yapılır. Fakat bazı modellerinde kumaş, metal ya da plastik kullanılmaktadır.

Işık siperliği olarak çevirebileceğimiz abajurları tavanda, duvarda, masada ya da ayaklı olarak kullanabiliriz. Evin bütün odalarında kullanabileceğiniz abajurlar, en sık olarak çocuk odalarında ve yatak odalarında kullanılmaktadır. Kitap okuma alanlarında da genellikle masa lambaları kullanılıyor. Işığın gözü yormamasına dikkat edilmek zorundadır.

Abajurlar, bazı evlerde gece lambası olarak kullanılmaktadır. Zifiri karanlıktan korkuyorsanız abajurlar size göre biçilmiş kaftandır. Işığı en düşük seviyede tutarak gönül rahatlığıyla ve huzurla uyuyabilirsiniz.

Binlerce lamba örneğine ulaşabilirsiniz. Benim çalışma odamda kullandığım salyangoz abajur tasarım olarak mükemmele yakın bir yerde duruyor. Siz de beğendiğiniz ve satın aldığınız abajurları yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Abajur Çeşitleri Nelerdir?

Abajurlar saçtığı ışığa göre sınıflandırılırlar. Az ışık saçan ve çok ışık saçan olarak iki ana başlıkta toplayabiliriz. Bazı abajurlar ayarlanabilir özelliklere sahiptir. Işığı kısarak ya da açarak istediğiniz verimi elde edebilirsiniz. Yüksek, orta ve az ışık saçacak şekilde ayarlama yapılabilir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir